Uçuş görev süre takip programı


Online İşlemler

Ana denetleyici kodu sürekli bir döngü içerisinde çalışan bir kontrol kodudur. Döngü zaman kritik olan görevleri yerine getirebilecek şekilde optimize edilmiştir. Sensör datalarının alınması veya telemetri işlemleri ana zaman kritik döngünün dışında, farklı yenileme frekanslarındaki döngülerde yapılmaktadır.

Bu sayede sözgelimi 5Hz de çalışan bir GPS sensöründen veriler saniyede defa değil olması gerektiği gibi 5 defa sorgulanmaktadır. Diğer bir yaklaşım ise IMU da olduğu gibi, yoğun matematiksel hesap gerektiren işlemlerin ayrı bir düşük maliyetli işlemci yapılarak sonuçların ana kontrolcüye gönderilmesidir.

IMU bileşeni , içerisindeayrı bir düşük maliyetli işlemci barındırmaktadır. Bu sayede zaman kritik olan ana döngü böylesine bir işlemle meşkul edilmemiş ve ana kontrol frekansı kararlılığı sağlanmıştır. Aktüatörlere ilişkin kod yazımı da deneme kodları oluşturularak gerçekleştirilmiştir.

SadeceRC servo motorların sürülmesine imkan tanıyan kod parçaları oluşturulmuş, RC servolarda denenmiş ve kaydedilmiştir. Ayrıca RC alıcının sinyalleriniokuyan diğer bir değişle , kullanıcının elindeki geleneksel RC vericiden gönderilen pozisyon komutlarını okuyan kod ile servoları istenilen açıya getirmeye yarayan kod paralel geliştirilmiştir.

Otonom İnsansız Hava Araçları

Bu kod otopilotun devrede olmadığı sırada çalışan, otopilotu servo ve RC alıcı arasında bir pasif bileşen gibi kullanılmasını sağlayan koddur. Esasen otopilot kullanıcının komutlarını alan ve uçuş senaryosuna göre bunları servolara ileten bir ara işlemcidir. Bu işlemci otopilot devrede değilken sadece bir geçit vazifesi görür. Son olarak yer istasyonu yazılımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yer istasyonu yazılımı ve oto pilot içerisindeki telemetri yazılımı paralel ilerlemesi gereken süreçlerdir. Otopilota telemetri kabiliyeti kazandırmadan uçuş sırasında data almak mümkün olmamakta ve uçuş denetimine ilişkin algoritmalar doğrulanamamaktadır. Bu sebepten telemetri kodunun yazılması kritiktir. Bu sayede sözgelimi 5 basamaklı bir sayının gönderilmesi 5 byte yerine 2 bayt tutmakta ve rf modemin bant genişliği daha optimum kullanılabilmektedir. Bu da birim zamanda otopilottan daha fazla veri alınması ve otopilota daha fazla veri gönderilmesi anlamına gelmektedir.

Yer istasyonu UAV uçuş kullanıcı arabirimi olarak çalışmaktadır. Yer istasyonu yazılımı, Delphi yazılım geliştirme platformu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Delphi, Pascal tabanlı ve görsel tasarım unsurları barındıran çok yaygın ve ileri seviye bir programlama dilidir. Bu sayede kullanıcı arabirimi ve arkasında windows işletim sistemi kaynakları kullanan çok gelişmiş yazılımlar geliştirilebilmektedir.

Delphi ile geliştirilen yer istasyonu yazılımı, Web üzerinde verilen java tabanlı bir servis olan Google Maps Api v3 ile de haberleşmekte bu sayede kullanıcıya harita desteği sunulmasını sağlamaktadır.

UÇUCU EKİPLERİN DİKKATİNE: SHT-FTL TALİMATI YENİLENMİŞTİR!

Bu harita deteğinin sağlanması da yine temel java bilgisi gerektirmekte ve delphi tabanlı yazılım ile bu servisin haberleşmesini sağlayacak mekanizmalar geliştirilmesini gerektirmektedir. Proje kapsamında GoogleMaps Api kullanılarak da özel kodlar geliştirilmiş, uçuş rotasının görsel gösterimi, uçağın pozisyonu , yönelmesi ve gidilmesi gereken doğrultunun gösterimi gibi kullanıcı arayüzü gösterimine ilişkin java kodları oluşturulmuştur.

NASA ''Bu Yüzden Aya Asla Geri Dönemedik'' NASA'dan Sızdırılmış Ses Kaydı

Bütun bu oluşturulan kodlar, otopilot un bir uydu görüntüsü üzerinden izlenmesini sağlamakta ve uçuş görevi oluşturulmasını kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında yer istasyonu sayesinde otopilota ilişkin parametreler uçuş sırasında değiştirilebilmektedir. Bu parametreler yeni bir görev tanımına ilişkin konum değişiklikleri olabildiği gibi, kontrol sistemine ilişkin kazanç katsayıları da olailmektedir.

Ayrıca kamera pozisyonu, uçak eyleyicilerinin aktive edilmesi de bu mekanizma üzerinden sağlanmaktadır. Joystick ile uçuş sırasında, telemetri modem üzerinden otopilota kontrol yüzeylerinin açılarına ilişkin komutlar gönderilmektedir.

(DOC) MULTICREW PILOT LICENSE-MPL | MELIH BASDEMIR - www.uskudarevdenevenakliyat.org

Geliştirilen sistemin diğer bir önemli özelliği değişik uçuş platformlarına uygulanabilirliğidir. Sistem bileşenleri buna göre seçilmiştir. Bu bileşenler, döner kanatlı hava araçlarında ve sabit kanatlı hava araçlarında kullanılmaktadır. Yukarıda bahsedilen bileşenler ayrı ayrı farklı amaçlar için yurtdışı ve yurtiçi pazarda uygun fiyatlarda bulanabilmektedir.

Bileşenlerin bir sayısal sistem tasarımı yaklaşımı ile bir araya getirilmesi sayesinde, esnek bir sistem ortaya konmuştur. Geliştirilen sistem herhangi bir marka veya model bileşene bağımlı değildir. Geliştirme sürecindeki bütün bilgi birikimi yerli olup, bileşenlerin tamamına yakınının farklı tedarikçilerden ve veya farklı markalardan ikamesi mümkündür.

Bu çalışma neticesinde çalışan bir otomotik pilot sistemi, tamamı ile yerli mühendislik bilgi birikimi ile, tedarikçi ve markadan bağımsız bir biçimde ve düşük maliyetli bileşenler ile geliştirilmiştir. Optimize otopilot kod döngüsü, düşük işlem güçlü kontrolcülerin kullanımına imkan vermiştir. IHA pazarı geçtiğimiz on yılda ciddi bir büyüme kaydetmiştir.

Kurumunuzun tüm yönetici, idari ve öğretmen personeline böyle güzel ve faydalı bir etkinlik düzenlediği için kızım adına çok teşekkür ederim. Çocuğumun beni ve annesini özleyecek zamanının olmamasını söylemesi, burada yaratılan birlik, dayanışma, sevgi ve öğretim yoğunluğuna bağlıyoruz. Bu da beni fazlasıyla mutlu etmiştir.

Bu faydalı etkinlik ve çalışmalarınızın her zaman başarılı geçmesini temenni eder, selam ve saygılarımı sunarım. Geleceğin Liderleri Buradan Doğar! Unutulmaz Bir Yaz Tatili. Geçirmeye Hazır mısın? Uzay bilimleri eğitimiyle yeni dostluklar kazan…. Galaktik Yaz Kampı. Robot Aktiviteli Yaz Kampı. Space Maker Yaz Kampı. Minecraft Yeni Ufuklar. Astro - Macera.

Gençlik Programları yaş aralığındaki çocuklar ve gençler için oluşturulmuş uygulamalı uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimleridir. Yetişkin Programları Uzay çalışmalarının heyecanını kurumsal gelişim eğitimlerine entegre eden, kurum içi motivasyonu artırmaya odaklı programlardır. Günlük Programlar İlginç bilimsel deneyler gösterisi yapılması, uzay mekiği sistemleri ve NASA simülatörlerinin anlatımı gibi etkinlikleri içeren günlük gezi programlarıdır. Uzay Kampı Türkiye'de.

Seni Bekliyor! Size En Uygun Programı Bulun "Program Bul" yönlendirmesini kullanarak size en uygun programı bulabilir, kaydınızı online olarak yapabilirsiniz. Program Bul. Bizden Haberler 07 Tem. Katılımcı Düşünceleri Uzay Kampı Türkiyeye, Burada, katılımcılarınız ve harika personelinizle bir arada olmak muhteşem bir deneyim oldu.


  • Uçak takip et.
  • Pilotlar Alkollü Uçabilir mi? | Boarding Info.
  • iphone güvenlik kamerası izleme;
  • Tır şoförleri mi, pilotlar mı çok çalışıyor?.
  • iphone 6s Plus yazılım güncelleme olmuyor.
  • Genel Kurallar?
  • cep telefonu yasal takip sorgulama?

Rabia Aydın Öğrenci, 13 Yaşında Antalya.

uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı
uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı
uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı
uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı
uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı
uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı
uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı
uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı
uçuş görev süre takip programı Uçuş görev süre takip programı

Related uçuş görev süre takip programıCopyright 2020 - All Right Reserved